demo

Ayçiçeği Yağının Sağlık Faydaları

Ayçiçek yağı, herkes için büyüleyici sağlık yararları vardır.

1-) Ayçiçek yağında bulunan linoleik asit (bir omega-6 yağ asidi) in önemli bir miktarı da dahil olmak üzere ayçiçek yağında bulunan yağ asitlerinin, çok iyidir. Omega-6 yağ asitleri genellikle “kötü” kolesterol olarak düşünülmesine rağmen, vücut için hala çok önemlidir. İyi kolestrol (omega-3) ve kötü kolesterolün sağlıklı bir dengesinin bulunması çok önemlidir. Ayçiçeği yağı doymuş yağ içermez, bu da vücudun genel kolestrol içeriğini gerçekten azaltabileceği anlamına gelir.

2-) Araştırma, ayçiçeği yağının atlet ayağı olarak geçen ve mantar hastalığına (Tinea pedis) çözüm olduğu ortaya konmuştur. Atlet ayağı ayak parmakları arasında başlayan mantar enfeksiyonudur. Ve ayçiçeği yağı topikal uygulaması yayılmasının engelleyen bir kür olarak yardımcı olur.

3-) Ayçiçek yağı damar tıkanıklığı olan, kan basıncını yükselten ve kalp krizi veya inme şansınızı artıracak ateroskleroz geliştirme riskini azaltır . Ayçiçek yağı, ılımlı olarak, kalp sağlığına dikkat etmek isteyenler için iyi bir seçimdir.

4-) Ayçiçek yağı E vitamini bakımından zengindir ve vücutta bir antioksidan görevi görür. Kalp hastalığını önlemeye ve bağışıklık sisteminizi arttırmaya doğrudan etki eder.

5-)E vitamini bakımından zengin ayçiçeği yağı özellikle cilt sağlığının iyileştirilmesi ve yenilenen cilt hücrelerine katkısı ile bilinmektedir. Bu, cildinizin güneşten gelen hasarlara karşı daha iyi koruma sağlayacağı gibi, vücutta serbest radikaller bulunduğu zaman ortaya çıkan kırışıklıkları da azaltmaya yarar . E vitamini gibi antioksidanlar serbest radikalleri nötralize ederek sağlıklı hücreleri tahrip etmelerine veya zarar vermelerine engel olur. Yara izlerinde bir azalma, daha hızlı yara iyileşmesi ve cildinize daha sağlıklı bir doğal parlaklık kazanmasına katkı sağlar. Ayçiçek yağının kozmetik uygulamalarda yaygın olarak kullanılmasının önemli bir nedeni budur.

6-) Bütün bitkisel yağ kaynaklarında olduğu gibi ayçiçek yağı içerisindeki yağ asidi içeriği , vücuttaki enerji seviyelerine olumlu etki yapar. Doymuş yağlar kendinizi halsiz hissetmenize neden olurken, ayçiçeği yağı bulunan pek çok doymamış yağ sizi enerjilendirir.

7-) Yukarıda belirtildiği gibi, ayçiçeği yağı, antioksidanlar ve antioksidan olarak işlev gören maddeler açısından zengindir . Tokoferoller olarak bilinen çeşitleri bulunan E vitamini, sağlıklı hücreleri kanserli hücrelere dönüştürmeden önce serbest radikalleri yok edebilen güçlü antioksidandır. Özellikle, ayçiçeği yağı kolon kanserini önleme ile bağlantılı olduğu bulunmuştur ancak daha geniş bir kanser çeşidine etkilerini doğrulamak için devam eden bir dizi araştırma çalışmaları bulunmaktadır.

8-) Astım, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanı etkileyen solunum yolu hastalığıdır. Ayçiçek yağı, vitamin içeriğinden ve ayrıca ayçiçeği yağının içerdiği yararlı yağ asitlerinden türetilen anti-inflamatuar niteliklerinden dolayı astım ataklarının daha düşük miktarı ve şiddeti ile pozitif bir korelasyona sahiptir . Ayçiçeği yağı, astımın yanı sıra artrit şiddetinde azalma ile bağlantılıdır .

9-) Ayçiçek yağı genel bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve vücudun enfeksiyonla saldırıya karşı koyma kabiliyetlerini arttırır. Ayçiçek yağı membranı bariyerleri güçlendirerek cildi korur ve böylece bakteri ve virüslerin vücuda girmesini zorlaştırır.

10-) Ayçiçeği yağı bebekler için şiddetle tavsiye edilir, çünkü özellikle erken doğmuş ve enfeksiyonlara duyarlı olanları enfeksiyonlardan koruyabilir.

İLETİŞİME GEÇİN

İletişim formundan bizimle iletişime geçebilirsiniz!